Manchester United – Fenerbahçe SK 4:1

Travis Zajac

Prvé štyri strely na bránu, štyri góly. Manchester United ukázal proti Fenerbahce ukážkovú efektivitu a úplne zaslúžene rozdrvil turecký celok 4: 1. Hostia sa môžu hnevať predovšetkým sami na seba, pretože prvé dva góly inkasovali z pokutového kopu. United sa tak drží na čele skupiny A spoločne s Feyenoordom a pred odvetou v Istanbule majú na zverencov Dicka Advocaata dvojbodový náskok.

United podľa očakávania nastúpili bez viacerých opôr na čele so Zlatan Ibrahimovič, ktorého na hrote útoku nahradil Wayne Rooney. Hoci domáci od samého začiatku držali loptu na kopačkách, na prvý poriadnu šancu si museli počkať takmer polhodinu. Anthony Martial síce na tiahly center Maty v nádejnej pozícii nedosiahol, avšak nedlho nato sa Manchester predsa len dočkal. Výborný pas Carricka z hĺbky poľa vyslal do úniku Juana matu, ktorého zastavil Simon Kjaer len za cenu faulu a rozhodca Bastien bez váhania ukázal na značku pokutového kopu. K jeho rozohraní sa postavil Paul Pogba a po veľmi pozvoľnom rozbehu s prehľadom napálil loptu k ľavej žrdi.

Na poistenie náskoku domácich si diváci museli počkať obyčajné tri minúty. Išlo o takmer rovnaký recept na úspech – tentokrát sa do online stavkova kancelaria samostatného úniku pustil po mätový kolmici Anthony Martial, ktorého pre zmenu zrazil k zemi Sener Ozbayrakli a francúzsky arbiter doprial United zaslúženú penaltu číslo dva. Trochu prekvapivo sa k exekúcii tentokrát postavil sám faulovaný Martial, avšak jeho zakončenie sa tomu Pogbově podobalo ako vajce vajcu a brankár Demirel bol znovu bezmocný, hoci vystihol smer strely.

O okamžitú odpoveď Fenerbahce sa mohol postarať Brazílčan Souza, avšak jeho pohľadný individuálny prienik zvládol zastaviť kvalitným zákrokom David de Gea. A aby toho pre turecký celok nebolo málo, tak ešte do prestávky inkasoval tretíkrát. Na konci pohľadné kombinácia United z šestačtyřicáté minúty sa po Lingardově přistrčení objavil na kraji šestnástky Pogba, ktorý prudkou ranou pod brvno s prehľadom prepálil Demirel a pripísal si druhý zásah večera. O víťazovi zápasu tak už prakticky nebolo pochýb a manažér José Mourinho mohol spokojne za búrlivého potlesku odísť do útrob štadióna.

United navyše po zmene strán naviazali presne tam, kde skončili pred prestávkou, a hneď v osmačtyřicáté minúte skórovali už po štvrtýkrát. Tentokrát sa šťastným strelcom stal Jesse Lingard, ktorému přiťukl loptu Rooney, a tvrdá rana anglického krídelníka zapadla presne k Demirelově pravej žrdi. Aspoň o skorigované hroziaceho debakli sa v šesťdesiatej minúte pokúšal Robin van Persie, avšak svojou typicky krútenú ranu ľavačkou poslal tesne vedľa.

Až v záverečnej polhodine sa k slovu začali dostávať aj doposiaľ matný hostia, avšak obrana United si stále udržiavala dostatočnú koncentráciu, aby s akýmkoľvek pokusom o zníženie zavčasu skoncovala. Štvrťhodinu pred koncom mohol naopak pokoriť turecký celok piatykrát aktívny Mata, avšak brankár Demirel si vôbec prvýkrát v zápase pripísal úspešný zákrok.

Sedem minút pred koncom sa hostia predsa len dočkali čestného zápisu do listiny strelcov, keď prudký center striedajúceho Emenikeho upratal zblízka do siete Robin van Persie. Niekdajší útočník Červených diablov si tak mohol dokonca užiť ovácie domáceho publika vrátane bývalého manažéra Sira Alexa Fergusona, ktorý si holandského Suter do Manchestru priviedol. Stretnutie tak skončilo suverénnym víťazstvom United v pomere 4: 1.